Blowerlar

Havanın taşınması veya vakumlanması amacı ile blowerlar kullanılır. Bu cihazlar ortamdan emdikleri gazları içerisindeki çarkın santrifüj hareketleri ile daha fazla basınçlandırarak akım şiddetini arttırırlar. Bağlı oldukları motor sayesinde çalışırlar. Fanlara göre çok daha yüksek basınç oluştururlar. Temiz gaz akışının sağlanmasının önemli olduğu madencilik, pnömatik taşıma uygulamalarında, arıtma sanayisi, kimya endüstrisi ve kültür balıkçılığı gibi sektörlerde sıkça kullanılmaktadır. Gaz akışını motorun gücü sağlamaktadır. Rotorların dönmesiyle havanın emilmesi sağlanır. Hava transferi sağlayan pompa çeşitlerindendir.

Blower çalışma mantığı şu şekildedir: Mekanizmada bulunan fan veya lob, emilen havayı çıkış kısmına doğru iter. Bu ise, blowerın yaptığı her bir devir her dönüş için tekrarlanır. Bu şekilde içerde bulunan hava düşük basınç ve yüksek debi ile çıkışa doğru gönderilir. Cihaz sisteminde bulunan kanatlar dönüş esnasında birbirlerine ve ana gövdeye temas etmeyecek şekilde dizayn  edilirler. Cihaz içerisindeki rotor ünitesinin verimli çalışması, dengenin sağlanması ince balans ayarları sayesinde ve periyodik kontroller ile sağlanmaktadır. Blower çıkış kanalları düşük basınç , pozitif basınç emilen gaz tarafında oluşmaktadır.

Hava emilimi için uygun bir hava filtresi kullanımı gerekmektedir. Hava filtresi kullanımı ile kanat ve gövde içerisinde birikebilecek tüm istenmeyen maddeler engellenmektedir. Hava filtresi değişimleri ile cihaz performans her zaman üst seviyede tutulabilir, periyodik bakımlar aksatılırsa cihaz performansı olumsuz etkilenir. Periyodik bakımlar haftalık, 1-3-6 ve 12 aylık döngüler şeklinde yapılmalıdır. Bakım periyotları ve şekilleri blowerın marka, kapasite ve modeline göre belirlenmektedir. Blower çeşitleri, blower modelleri ve bakım ürünlerini sitemizden temin edebilirsiniz.

Blower Çeşitleri

Çeşitlendirme blowerların teknik, performans özelliklerine ve çalışma prensiplerine göre yapılabilir. Üreticiler genellikle blowerları  santrifüj blower/ roots  blower , çift kademeli blower/tek kademeli blower , yandan kanallı blower/loblu blower olarak  ayırmaktadır. Ülkemizde satışı yapılan kaliteli markaları sitemiz üzerinden sahip olabilirsiniz. Satışını yaptığımız tüm ürünler çevre dostu ve teknolojik ürünler olmaktadır. Ürünlerimiz ile ilgili ayrıntılı teknik bilgi edinmek için sitemiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Blower ihtiyaçlarında profesyonel çözümler bizler tarafından sağlanmaktadır.

Sitemiz üzerinde ihtiyacınıza uygun kullanım şartlarına ve teknik özelliklere sahip yüksek performanslı, blower çeşitleri içerisinden seçim yapabilirsiniz.

Blower seçimi genellikle basınç ve debi değerlerine göre yapılmaktadır. Hava transferi, emilim (vakum) gibi amaçlar için kullanılmakta olan bu cihazlar kullanım amacına göre seçilmelidir. Seçim esnasında giriş basınç değeri, çıkış basınç değeri, motor gücü, emiş kapasitesi gibi teknik detaylar ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir.

Santrifüj Blower

Bu cihazlar, havanın veya gazların sahip olduğu kinetik enerjiyi arttırmak santrifüj gücünden faydalanırlar, çarkların dönüşünden elde edilen santrifüj asıl etken olmaktadır. Blower çarkları motordan gelen güç ile dönmeye başladığında, çarkların etrafındaki hava itelenir. Kanat muhafazalarına doğru ötelenen hava, daha sonra çıkış kanalları aracılı ile çıkıştan atılır. Hava atıldıktan sonra pervanelerin orta bölgesindeki hava basıncı düşer, basıncı dengelemek için içeri tekrar hava girer. Santrifüj, hava transferini sağlayan akışı sağlar. Tekrar eden bu döngü ile cihaz içerisine sürekli hava alınır, hava/gaz transferi bu şekilde sağlanmış olur. Kolay bakım süreçleri nedeni ile sıklıkla tercih edilen santrifüj blowerlar uzun süreler kullanılabilmektedir.

Roots Blower

Çalışırken düşük seviyede ses çıkarması planlanarak üretilen cihazlardır. Ses kabinleri sayesinde gürültü düzeyleri oldukça düşürülmüştür. Daha yüksek hacimli hava pompalayabilirler, verimlilikleri oldukça yüksektir. Bu cihaz; blower gövdesi, kayış-kasnak, motor, gövde ekipmanları ve filtrenin şase üzerine getirilmesi ile oluşmaktadır.

Şaft boyunca paralel iki mil üzerinde yerleştirilen rotorun dönmesiyle havanın emilmesi sağlanmakta, hava transferi ile istenilen temiz hava ortama iletilmektedir. Şaft boyunca lop olarak yerleştirilen çarkların dönmesi hava akımı oluşturmaktadır. Farklı basınçlardaki hava blowerlar içerisinde hızlıca hareket etmektedirler.

Basınçlı hava sağlayıcı ekipmanlarından olan roots blower, proseslerin ihtiyacı olan düşük basınçlı hava ihtiyacını karşılayan modellerimizden biridir. Şaft boyunca gövde içine yerleştirilen iki rotorun (lob); birbirlerine temas etmeksizin yaptıkları dönüş, roots blowerlerin çalışma prensibi olarak tanımlanabilir. Lobların dönüşü esnasında atmosferden emilen ortam havası, blower gövdesi içinde sıkıştırılarak çıkış ağzına doğru basınçlı bir şekilde iletilir.

Tek Kademeli Blowerlar

Tek kademeli blowerlar 55-1370 m3/h debi ve 0-460 mbar basınçlarda çalışmaktadır. Bu aralıkta hava debisi ihtiyacı olan işletmelerde tercih edilirler. Temiz gaz akışı ihtiyacı olan  madencilik, pnömatik taşıma uygulamalarında, arıtma sanayisi, kimya endüstrisi ve kültür balıkçılığı gibi sektörlerde sıkça işletmenin bir parçası olmaktadırlar. Blower kanatları gövdeye ve birbirlerine değmezler, bu nedenden dolayı kanatlar yağlanmaz.

Çift Kademeli Blowerlar

Çift kademeli blowerlar 85-900 m3/h debi ve 0-670 mbar basınçlarda çalışmaktadır. Bu aralıkta hava debisi ihtiyacı olan işletmelerde tercih edilirler. Teknik verilerde görüldüğü üzere basınçlandırma güçleri tek kademeli blowerlara göre daha yüksektir. Blower kanatları gövdeye ve birbirlerine değmezler, bu nedenden dolayı kanatlar yağlanmaz. Temiz gaz akışı ihtiyacı olan  madencilik, pnömatik taşıma uygulamalarında, arıtma sanayisi, kimya endüstrisi ve kültür balıkçılığı gibi sektörlerde sıkça işletmenin bir parçası olmaktadırlar.

Blowerlar, elektrik motoru tahriki ile ortam değiştirilmesi amaçlanan havanın vakumlanması veya basınçlandırılması işleri için kullanılan cihazlardır. Sitemiz üzerinden eksiksiz olarak, istediğiniz ürünün teknik bilgilerine ulaşabilirsiniz. Almaya talip olduğunuz ürünü, müşteri temsilcilerimiz ile irtibata geçerek, sitemiz üzerinden temin edebilirsiniz.

Sepetiniz Boş