Blowerlar

Blowerlar çeşitli endüstri kollarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ekipmanlar özellikle karmaşık prosesler için son derece kullanışlı olup, bazı özel uygulamaların başarılı olması için de vazgeçilmezdir. Blowerlar yani üfleyiciler  en basit tanımıyla, havayı orta basınç altında bir yerden bir yere hareket ettiren makinelerdir. Daha da basitleştirmek gerekirse blowerlar endüstride hava ya da gaz üflenmesi için kullanılan ekipmanlardır denilebilir.

Blower Nedir?

Blower hava ya da gazın kendi içinde bulunan çarklardan geçerken hızını arttıran ekipmanlardır. Esas olarak aspirasyon, egzos, soğutma havalandırma, taşıma için gereken gaz akışı ya da hava akışının sağlanması için kullanılır. Blowerlar endüstride yaygın olarak santrifüj fanlar ya da santrifüj blower olarak tanımlanır.

Bir blowera düşük basınçta giren hava ya da gazın basıncı çıkışta yükselmiş olur. Kanatların yarattığı kinetik enerji, havanın yüksek basınçta dışarı itilmesine yol açar.  Blowerlar genel olarak basıncın fandan daha fazla ve kompresörden daha az olmasının tercih edildiği orta basınç ile çalışılan endüstrilerde kullanılırlar.

Blower Çeşitleri

blowerlar-rezistans-market

Blower çeşitleri santrifüj ve pozitif yer değiştiricili üfleyiciler olarak da sınıflandırılabilir. Fanlar gibi  blowerlarda da geriye eğik, öne eğik ya da radyal tasarımlı  kanatlar kullanılır.

Blowerlar genellikle elektrikli motordan aldığı güç ile tahrik edilirler. Tek kademeli blower ya da çok kademeli blower olarak da 2 ayrı grupta incelenebilirler. Blower çalışması sırasında kullanılan hava ya da gaza hız verilmesi için yüksek hızlı kanatlar da kullanılabilir.

Pozitif yer değiştiricili blowerlar,  sıvıyı sıkıştıran ve bu yolla basıncı arttıran PDP pompalarına da benzetilebilir. Böyle bir blower yüksek basıncın gerekli olduğu hallerde, santrifüj blowerdan daha çok tercih edilir.

Yaygın kullanılan blower çeşitleri şunlardır:

 • Pozitif deplasmanlı blowerlar
 • Döner lob Blowerlar (Roots Blower)
 • Heliksel Vidalı Blowerlar
 • Santrifüj blowerlar
 • Çok kademeli santrifüj blowerlar
 • Yüksek hızlı blowerlar
 • Rejeneratif blowerlar

Roots Blower

Endüstriyel prosesler için  basınçlı ya da vakumlu hava üreten döner loblu kompresörler roots blowerlardır. Döner loblu blowerlar pozitif yer değiştirme teknolojisini kullanarak, değişen tahliye basıncı koşullarında oransal olarak sabit hava akış hızının tercih edildiği uygulamalarda kullanılır. Zıt yönlerde dönen çift rotor aracılığıyla çalıştırılır. Blower havayı içeri çeker, loblar ise havayı dışarı itmeden önce döndürür. Döner lob çalışması nedeniyle bu blowerlar yüksek hacimde hava üretir ve bu nedenle de özellikle büyük vakum sistemleri için daha kullanışlı kabul edilirler.

Bu tip blowerlar havalandırma tankı oksijensizleştirmesi gibi uygulamalarda çok tercih edilirler. Ürettikleri havanın basıncı son derece ılımlıdır (yaklaşık 15 psi).

Heliksel Vidalı Blowerlar

Santrifüj blowerlara çok benzeyen heliksel vidalı blowerlar, döner loblu üfleyicilerden ( roots blowerdan) daha yüksek basınçlarda hava üretebilme kapasitesine sahiptir. Heliksel vidalı blowerlarda her biri loblar ile donatılmış iki rotor kullanır. Ana rotor, ikinci rotorun oluğuna yerleştirilir.

Heliksel rotor daha yüksek ve daha hassas basınç verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu özellik rotorlar üzerinde yer alan lobların eşsiz sarmal şekilleri nedeniyle elde edilir. Heliksel geometri rotorlar arasındaki havayı sıkıştıracak şekilde çalışır. Bahse konu rotorlar eğimler arasında herhangi bir temas olmaması için son derece dikkatli çalışılarak hizalanmıştır.

Santrifüj Blowerlar

Santrifüj blowerlar tipik olarak yüksek basınç ve değişken akış hızına ihtiyaç duyulan uygulamalarda kullanılır. Bu blowerlar, içinden geçerken havanın hızını arttıran çarklara sahiptir. Hava, üfleyicinin fan çarkına girerken 90 derece dönerek girdiğinden, çok daha hızlanmış olarak dışarı çıkar. Bu tip blowerlar özellikle gaz transferini sürdürmek için tercih edilirler.

En yaygın kullanılan santrifüj blower tipi çok kademeli santrifüj blowerlardır. Normal şartlar altında bir elektrik motoru tarafından itilen merkezkaç kuvvet yardımıyla hava ya da gazın basıncını arttırabilen döner makinelerdir. Küçük hacimli havadan, yüksek basınç oluşturulması istendiğinde tercih edilir.

Atık su artıma endüstrisinde ya da medikal sektöründe söz gelimi akciğerlere yapay güç verme gibi çeşitli uygulamalarda kullanılır.

Yüksek Hızlı Blowerlar

Yüksek basınç ( 25 psi’ye kadar) ve yüksek akış ( saatte 15 bin metreküpe kadar ) talepleri için tasarlanmışlardır. Bir motordan güç alarak çalışır. Santrifüj blowerlarda olduğu gibi yüksek hızlı blowerların her 2 tarafından çift emiş sağlayan çarklar vardır. 

Rejeneratif Blowerlar

Rejeneratif blowerlar düşük basınç altında büyük hacimde havanın hareketinin gerekli olduğu uygulamalarda tercih edilir. Gıda endüstrisinde ve tıp endüstrisinde bakımı kolay ve güvenli olduğu için çok tercih edilir.

Tek Kademeli Blowerlar

Tek kademeli blowerların çalışması, içlerinde bulunan fanın dönmesiyle emilen havanın vakumlanmasını sağlayarak gerçekleşir. Blowerlar vakum ile içeri hapsedilen havayı çıkışa doğru iterken basıncı da arttırmış olur. Hava taşınması için blower seçimi sırasında genellikle tek kademeli blowerlar tercih edilirler. Tek kademeli blower tipleri şunlardır:

 • 40 -1370 debi aralığında çalışma prensibi sahibi olan tipler
 • 0-460 mbar basınçlarda çalışan tipler
 • Kullanılan motorun gücü 0.7-25 kw aralığında olan tiplerdir.

Çift Kademeli Blowerlar

Çift kademeli blower çeşitleri şunlardır:

 • 88 ila 2500 debi arasında çalışma prensibine sahip tipler
 • 0 ila 670 mbar basınçlarda çalışan tipler
 • 0.7 ila 25 Kw aralığındaki motor güçlerinde çeşitlilik gösteren tiplerdir.

Blower Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Blower seçiminde özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Ne kadar hava debisi gerektiği
 • Hava transferi yapılıyor ise blower tarafından baş edilmesi gereken pozitif basınç
 • Çalışmada vakumlama yapılması planlanıyorsa, blowerın vakum değeri
 • Çalışılacak ortamın sıcaklık derecesi

Blower Fiyatları

Blower fiyatları konusunda kalite/fiyat oranının hesaplanması ile yapılan değerlendirmede kesinlikle iddialıyız. Ürünlerimiz en yüksek kalitede olup, uzun yıllar sorunsuzca kullanabilmeniz için tasarlanmış ve imal edilmiştir.

Sizler için alanında deneyimli uzman personelimiz tarafından hazırlanan web sayfamıza göz atarak istediğiniz blower çeşitleri hakkında genel bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi edinmek ve özel fiyatlarımızdan yararlanmak için lütfen aynı sayfadaki iletişim bilgilerini kullanarak bize ulaşın. Böylece karşılıklı bilgi alışverişi yapabileceğimiz gibi sizi çalışma alanınıza ve ortamınıza göre konusunda deneyim sahibi uzman personelimiz tarafından yönlendirebiliriz. Ayrıca çeşitli kampanyalarımızdan yararlanabilmek için de iletişim bilgilerini kullanarak bize ulaşmanızı öneriyoruz.

Sepetiniz Boş