Yanmaz Kablolar

...
Yanmaz Kablolar
Yanmaz Kablolar

Yüksek ısıya ihtiyaç duyarak çalışmalarınızı sürdürüyorsanız çalışma ortamlarınıza uygun olan yanmaz kablolar sizleri Rezistans Market güvencesi ile burada bekliyor. Endüstriyel ortamlar için de uygun olan yanmaz kablo modelleri arasında farklı çalışma alanlarına ve ihtiyaçlarınıza yönelik uygun modeller yer almaktadır. Yangın riskini ortadan kaldırmak istiyorsanız ve çalışmalarınızın aksamadan devam etmesini istiyorsanız yanmaz kabloları sizler de tercih edebilirsiniz. Peki yanmaz kablo nedir ve yanmaz kablo çeşitleri arasında neler yer almaktadır?

Elektrikli cihazların yüksek sıcaklıkla beraber çalışmasından tutun da sıcaklık derecelerinin çok yüksek olmasına kadar dayanma kabiliyeti konusunda oldukça yüksek yanmaz kablo ürünleri kullanılmaktadır. Yüksek sıcaklıklara dayanıklılığı ile beraber elektrik tesisatlarına uygun biçimde günümüzde en iyi modellerde kablolar kullanılmaktadır. 

Esnek kablo olması özelliği yanı sıra, özel yalıtımlı yapılan, cam elyaf sarpı ile beraber silikon emdirilmiş dış izolasyonu genel özellikleri olarak biline özellikleridir. Günümüzde ısıtma sistemlerinden tutun da kurutma sistemlerine, cam seramik ve demir çelik endüstriyel alanlarına kadar yaygın bir kullanımı bulunmaktadır. Endüstriyel anlamda elektrikli ev aletleri, profesyonel mutfak ve fırın, termoplastik, şömine ve endüstriyel fırınlarla ilgili kullanımı bulunmaktadır.

Yüksek ısıya dayanıklı kablo modelleri, doğrudan yanmaz ve ısıya dayanıklı kablo kılıflarından özel şekilde üretilir. Alev almaz bu kablolarda fırın içlerinden tutun da elektrik tesisatlarına kadar koruma kaplı şekilde döşenmektedir. Isıya dayanıklı olması sayesinde ısınan makina modellerinin tamamında alev almadan korunması amacıyla kullanımı yaygındır.

Isıya dayanıklılığı sayesinde çalışma sıcaklıkları ortalama 300 C ile 350 C aralığında değişen yanmaz kablolarda, cam elyaf üzerinde silikon kablo olarak kullanım yaygınlığı bulunmaktadır. Sıcak ortamda iyi bir dayanıklılık gösteren bu ürünlerde kısa süreli çalışmaların geriliminden tutun da kimyasal ortamlarda çok iyi dayanımlara kadar günümüz şartlarında elektrik alanlarına dayalı yüksek ısılarda yanmaz kablolar olarak nitelendirilir.

Isıl işlemi bulunan fırın modellerinden tutun da silikon kabloların genel olarak birbirinden farklı alanlarda kullanıldığı da görülmektedir. Yüksek sıcaklıklarda yaygın bir kullanımı bulunan bu kablolar, ısı dayanımları iyi olması sayesinde 300 C sıcaklıkların tamamında çok iyi derecede kullanılmaktadır.

Kamu binalarında ve özel işletme binalarında da yüksek ısıya karşı dayanıklı olarak kullanılan bu kabloları sizlere en uygun fiyat seçenekleri ile sunmaktayız. Ağır sanayi ve farklı endüstriyel çalışma alanlarında büyük bir ihtiyaç haline gelen yanmaz kablo modelleri aynı zamanda endüstriyel fırın, endüstriyel mutfak fırın tesisatları ve elektrik bağlantılarında yer alan ısıtıcı elemanların besleme hatlarında da kullanılabilmektedir.

Yanmaz Kablo Çeşitleri

Silikon yanmaz kablo çeşitleri en sık tercih edilen kablolar arasında yer almaktadır. Bunun dışında PVC tabanlı olarak tasarlanan kablolar da bulunmaktadır. PVC malzemeler, kablo yalıtım ve kılıflamada ucuz ve kolay uygulanabilirliği sebebiyle ön plana çıkmaktadır. PVC malzemeler yandığı zaman yoğun duman ve korozif gaz da oluşturduğu için tehlikeye yol açabilir. Bu sebeple, bu tür kablolar çok fazla tercih edilmemektedir ve yanmaz kablolara ihtiyaç duyulmaktadır.

Yoğun duman ve zehirli gazlar insanların tahliyesinde sorun yaşatabileceği gibi yangındaki ölümlerin de yüksek orandaki sebepleri arasında yer almaktadır. Görüş mesafesini de azaltan bu tür kablolar kurtarma ekiplerinin de çalışmalarını engellemektedir. Kablo seçimleri yapılırken sadece ufak bir kablo olduğu düşünülmemelidir. Ciddi kazalar ve ölümle sonuçlanabilecek olan olaylar doğru kablo seçimleriyle de engellenebilmektedir.

Yangına karşı dayanıklı olan kablolar, özellikle kalabalığın yoğun olduğu yapılarda kullanılır. Okullar, hastaneler, alışveriş merkezleri, sinema ve tiyatro salonları, metro ve karayollarının tünellerinde yanmaz kablolar tercih edilir. Aynı zamanda maden ocakları, fabrikalar, bilgi işlem merkezleri, oteller ve yüksek binalarda da kablolara ihtiyaç duyulur. 

Paniğe yol açabilecek olan bütün yapılarda olası bir yangın esnasında yangına müdahale edilebilmesini kolaylaştıran bu tür kablolar acil durum emniyet devrelerinde de kullanılmaktadır. Yangın suyu sistemleri, yangın pompalarını besleyen özel kablolar, yangın kaçış merdivenleri, pozitif basınçlandırma fanları, duman ve ısı fanları, hasta ve itfaiyeci asansörleri, yangın ihbar ve alarm sistemleri gibi yerlerde kablolara ihtiyaç duyulur. 

Yangına karşı dayanıklı olan kablolar ile ilgili aynı zamanda kanun da bulunmaktadır. “Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik” içerisinde belirtilen Madde 83’e göre, yangın esnasında uzun süre çalışır durumda kalması gereken sistemlerin kablolarının yangına karşı en az 60 dakika boyunca dayanabilecek özellikte olması gerektiği söylenmektedir. 

Yanmaz Kablo Özellikleri Nelerdir? 

300 derecelik yüksek çalışma sıcaklıklarına karşı dayanıklılığını koruyabilen yanmaz kablolar yüksek ısıdaki çalışma ortamları ile %100 uyumludur. Ser Rezistans kuruluşu olan Rezistans Market olarak sizlere sunduğumuz yanmaz kablo modelleri 1. sınıf kalitedeki malzemeler ile üretilmektedir. Uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz ısıya karşı ekstra dayanıklı kabloları Ankara, Konya, Bursa, İzmir ve İstanbul gibi şehirlere erken termin etmekteyiz. Erken termin tarihlerimizi öğrenmek isterseniz bizleri arayarak iletişime geçebilirsiniz.

Sektör ve projeye yönelik yanmaz kablo özellikleri ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle birbirinden farklı modellerde ve çeşitlerde üretimler yapılırken, aralarında seçim yapabileceğiniz gibi standartların dışında da kullanıma uygun yanmaz kablo üretimi için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Çelik örgülü ve saf nikel iletkenli biçimde yanmaz kablo üretimlerimiz tüm projeleriniz için bulunmaktadır.

Rezistans Market olarak sizlere sunduğumuz yanmaz kablo fiyatları son derece ekonomiktir. Fiyatlar seçeceğiniz ürünün özelliklerine göre değişebilir. Fakat ürün kataloglarımızda her kişinin bütçesine uygun olabilecek kaliteli ve güvenilir yanmaz kablolar yer almaktadır. İş güvenliğinizi ve iş verimliliğinizi artırabileceğiniz yanmaz kablolar sayesinde çalışma alanlarınızı ve kullandığınız sistemlerinizi daha güvenilir bir hale getirebilirsiniz.

Sektörünüzün getirdiği ihtiyaçlar dahilinde çalışma sıcaklıkları isteklerinize uygun şekilde özelleştirilmiş olan tüm yanmaz kablo standartları web sitemizde yer aldığı gibidir. Değerlendirmeleriniz doğrultusunda farklı ölçülerde istekleriniz için de doğrudan yardımcı olmaktayız. Rezistans Market güvencesi ile sahip olabileceğiniz yanmaz kablolar ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Sepetiniz Boş