Termokupllar

Termokupl, iki farklı iletkenin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Bu termokupl iletkenleri, iki ucu birleştirilerek ısıtıldığında diğer uçlarda da gerilim açığa çıkması beklenir. Sıcaklık farkı ile orantılı olan bu gerilim, sıcak ve soğuk noktaların arasındaki farktır. Bu durumda sıcak ve soğuk noktaların arasındaki sıcaklık farkı termokupl üzerinde gerilim yaratır. Sıcaklık ile ilgili ısı kontrolleri alanlarında ya da ölçüm için doğrudan yaygın bir kullanımı bulunmaktadır.

Manifold, mineral izoleli ya da kapalı tip termokupl modelleri olmak üzere kullanım alanı ve projelere göre birbirinden farklı modellerde termokupl bulunmaktadır. Set üstü ocaklarda ocak termokupl kullanılarak en iyi şekilde ocakların yanması ve sönmesi istenir.  Buna bağlı olarak sıcaklık derecelerinde, set üstü için tüm ölçeklendirme için en iyi çalışma alanına bağlı şekilde kullanım imkanları sunar. Ev, iş yeri gibi ortamlar dışında endüstriyel alanlarda da yaygın olarak kullanım planlamaları bulunmaktadır.

Endüstriyel, bilimsel ve mekanik uygulamalar içerisinde sıcaklık derecelerinin ölçümlenebilmesi için termokupllara ihtiyaç duyulmaktadır. Termokupllar aynı zamanda enerji üretimi, petrol, gaz, ilaç, inşaat ve selüloz gibi farklı endüstriyel alanlarda da kendisine yer bulabilmektedir. Rezistans Market olarak sizlere sunduğumuz termokupl modellerini ocak, fırın ve tost makinesi gibi gündelik olarak kullanılan elektronik cihazlarda da kullanabilirsiniz.

Ev tipi ve endüstriyel tip olarak farklı şekillerde üretilen termokupl modelleri arasından seçim yapacağınız zaman kullanım alanlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Eğer seçim konusunda kararsızlık yaşıyorsanız ya da hangi modeli seçeceğiniz konusunda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Ser Rezistans kuruluşu olan Rezistans Market olarak sizlere sunduğumuz termokupl modelleri dayanıklılık, titreşim direnç seviyesi, kimyasal direnç seviyesi ve uygulamalara olan uygunluğu açısından farklı çeşitlere sahiptir. J, K, T ve E gibi farklı türlerde üretilen termokupl modelleri aynı zamanda R, S ve B termokupl türü olarak da üretilebilmektedir. Tüm projelerinize göre isteklerinize uygun şekilde termokupl çeşitlerinden faydalanabilir, özel üretim konusunda da bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Her bir termokupl tipinin kullanım alanı farklıdır. Bu sebeple, seçim yapmadan önce mutlaka hangi amaçlar ve ihtiyaçlar doğrultusunda termokupl aradığınızı belirlemiş olmalısınız. Düşük ve yüksek sıcaklık uygulamaları için de ayrı olarak üretilen termokupl modellerini sizlere en kaliteli ve en ekonomik fiyat seçenekleri eşliğinde sunmaktayız. En uygun fiyat politikasında özel ölçülerde üretim istekleriniz olması halinde de bizimle irtibata geçebilirsiniz.  

Kişiye Özel Üretim Termokupl Modelleri

Ankara, Bursa, Konya, İzmir ve İstanbul gibi şehirlerimize erken termin imkanımız da bulunmaktadır. Termin tarihlerimizi öğrenmek isterseniz iletişim kanallarımız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. İsteğinize özel olarak üretimlerinizi yaparken hedefimiz her zaman ihtiyaçlarınıza profesyonel çözümler üretmektir.

Termokupl fiyatları ekonomik seçeneklere sahiptir. Sizlere sunduğumuz termokupl modellerinin fiyatları seçeceğiniz ürünün özelliklerine göre değişebilir. Fakat ürün kataloglarımızda her kişinin bütçesine ve ihtiyaçlarına uygun olabilecek özelliklere sahip termokupl modelleri bulunmaktadır. Bu noktada en iyi fiyatlarda termokupl çeşitlerini incelerken, katalog dışında da sormak istediğiniz sorular için yetkili uzman ekibimiz ile görüşebilir, bilgi ve destek alabilirsiniz.

Termokupl Yapısal Özellikleri

Termokupl, aslında son derece basit bir yapıya sahiptir. Kullanım olarak oldukça dayanıklı olan bu ürünlerin maliyeti düşüktür. Bu nedenle özellikle endüstride sıcaklık ölçmek için çok fazla tercih edilmektedir. Termokupl sıcaklık ölçme aleti, 1821 yılında Seebeck tarafından icat edilmiştir. Termokupl içinde yer alan materyaller ise başlıca şu şekildedir;

 • İzolatör,
 • Eleman teli,
 • Koruyucu kılıf,
 • Primer,
 • Bağlantı kafası,
 • Bağlantı klemensi
 • Rekor ya da flanş.

Termokupl imalatında ise demir, bakır, nikel, platini krom, uranyum gibi özel malzemeler yer almaktadır. Termokupl içerisinde bulunan özel metallere göre -200 ile +2320 OC’a kadar ölçüm yapabilme kapasitesine sahiptir.

Termoelektrik, bir cismin elektrik ve ısı enerjisi ile alakalıdır. Elektrik ve ısı enerjisi, doğru şartlar oluştuğunda birbirine dönüşebilir. Ölçüm işlemi için farklı sıcaklıklara sahip iki metal telin uç kısımları bağlanır ve oluşturulan bir konstrüksiyona sahip olur. Bağlı olan uçlara referans noktası ya da sıcak nokta denmektedir. 

Termokuplun sahip olduğu gerilim, soğuk nokta ve sıcak nokta arasında bulunan gerilim farkından ortaya çıkar. Devrede üretilen gerilim sıcaklık farkı ile doğru orantılı olarak ilerler. Birbirine bağlanan iki bağlantıda sıcaklık olarak aynı dereceye sahip olduğunda, herhangi bir gerilim üretmez.

Termokupl Çeşitleri

Termokupllar kendi içinde pek çok çeşide ayrılmaktadır. Bu çeşitler başlıca şu şekilde sıralanabilir;

 • Düz tip termokupllar,
 • Mineral izoleli termokupllar,
 • L tipi termokupllar,
 • Diğer tip termokupllar,
 • Portatif termokupllar,
 • Bayonet termokupllar

Düz Tip Termokupllar

Düz termokupllar, yaklaşık -200 0 C'den 2320 0 C'ye kadar farklı proseslerde rahatlıkla kullanılabilir. Termokuplun kullanım ömrünü ve verimliliğini arttırmak için proses koşullarını çok doğru bir şekilde belirlemekte fayda vardır.

L Tipi Termokupllar

L tipi termokupllar genellikle toz banyolarının sıcaklık ölçümü ve metal eriyiklerde tercih edilir. Bu proseslerin L tipi termokupl kullanılmasındaki temel amaç, termokupl kafasını ortama açık şekilde kullanılan banyo üzerindeki sıcaklık ve korozif ortamdan korumak için tercih edilmektedir.

Portatif ve Diğer Termokupllar

Portatif olan termokupllar, hem ortam sıcaklıklarını hem de yüzey ısısını ölçmek için birbirinden çeşitli proseslerde kullanılabilir. Doğru bir ölçüm sonucu elde etmek için termokupl boyu dış koruyucunun çapının en az 6 ya da 10 katı kadar olmalıdır. Portatif olan termokupllar genellikle sabit kablolu olacak şekilde üretilmektedir.

Bayonet Tip Termokupl

Bayonet tip termokupllar ise çoğunlukla basit proseslerde tercih edilen bir termokupl modelidir. Bu modeller sabit kablolu olacak şekilde üretilmektedir. Termokupl, sızdırmazlık özelliği bulunan bir ürün değildir. Bu sebepten dolayı rutubetli ortamlarda ve sıvı alan yerlerde kullanılması tavsiye edilmez. Genel olarak bloklara açılan bir delikle daldırılıp, metal yüzeye direkt olarak temas ettirilerek kullanılması önerilir.

Mineral İzoleli Termokupllar

Mineral izoleli termokupllar, standart termokupllardan farklı özelliklere sahiptir. -40 ile 41600 C’ye kadar birçok farklı proseste kullanıma uygundur. Tek ya da çift elemana sahip termokuplun eleman tel kısımları ince bir metal koruyucu içinde yüksek saflıkta metal oksit tozu ile birlikte sıkıştırılarak izole edilmiştir. Küçük çap oranlarında bükülebilme özelliğine sahip olduğundan, birçok proseslerde ve portatif alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Bu alanlar ise başlıca şu şekildedir;

 • Su, hava, yağ, gaz, gibi sıvı gazlı alanlarda, enerji santral alanlarında,
 • Farklı makinelerde, boru hatları ve tanklarda, laboratuvar ortamlarında,
 • Reaktörler, kimya endüstrileri ve basınçlı kaplarda kullanılır.

Belirlenen sıcaklık limitleri göz önünde bulundurularak çalışabilecekleri ortamlarda bükülebilir özelliğe sahip olmasından kaynaklı kablo şeklinde dolaştırılmaya uygundur. Tünel fırınlarında, hareket halinde olan bir malzeme sıcaklığı ya da fırın içinde sıcaklık dağılımın ölçülmesinde kullanılabilir.

Termokupl Model ve Fiyatları

Projelerinize bağlı ihtiyaçlarınızı karşılar nitelikte olan termokupl fiyat konusunda araştırmalarınızı yaparken, her termokupl modellerine göre fiyatlandırmalarda da değişkenlik bulunur. Termokupl bileşenlerini oluşturan maddelere bağlı fiyatlar değişirken, en iyi fiyatlarla yararlanmak için Rezistans Market olarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Aklınıza takılan tüm sorularınızı dilediğiniz her zaman ekibimizle paylaşabilirsiniz. İletişime geçtiğinizde, ihtiyaçlarınız analiz edilir ve isteklerinize uygun şekilde verimli olarak termokupl modellerinde aradığınız özelliklere göre doğru ürün sizlere sunulur. Kullanım alanlarına bağlı şekilde termokupl çeşitleri ve modelleri üzerinde yapacağınız seçimlerle projelerinize katkı sağlar, çeşitli kullanım amacına bağlı hangi termokupl çeşidinden yararlanmak isterseniz de size profesyonel olarak destek sunabilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ocak Termokupl Fiyatları

Ocak termokupllar, yapısal özellikleri marka ve modeline göre fiyat olarak değişiklik göstermektedir. Hangi alanda kullanmak istediğinizi netleştirdikten sonra bu alana uyun şartları sağlayan termokupl tercih etmek hayatınızı kolaylaştıracaktır. Bu yüzden ürün modeli ve özelliklerinden ziyade firma seçimine de çok dikkat etmenizde fayda vardır. Kalitesiz üretimler yapan bir firmadan termokupl satın almak, doğru sıcaklık ölçümüne kavuşmanızı zorlaştırır iken, diğer yandan nakitten ve zamandan kayıp yaşamanızı sağlar.

ocak termokupl fiyatları

Rezistans Market, bu anlamda kaliteli üretim ve güvenli alışveriş deneyimini bir arada bulabileceğiniz son derece profesyonel bir firmadır. Rezistans Market’in birbirinden farklı amaçlara hizmet edebilecek özelliklerde tasarlanmış ocak termokupl ürünlerine geniş ürün seçeneklerinin yer aldığı web sitesinden göz atabilirsiniz.

Firmamız için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetini kazanabilmektir. Bu yüzden tüm üretimlerinde sizin istek ve ihtiyaçlarınızı analiz ediyor ve bu analizler doğrultusunda üretim yapıyoruz. Dilediğiniz her alanda hayatınızı kolaylaştıracak üst düzey kalite standartlarına sahip ürün farkını deneyimlemek için sizde hemen şimdi Ser Rezistans kalitesini yaşayın. Ser Rezistans, Rezistans markette verimli ürün kullanmanın tek adresi olmaya devam ediyor.

Sepetiniz Boş