Fabrika Isıtma Sistemleri

...
Fabrika Isıtma Sistemleri
Fabrika Isıtma Sistemleri

Endüstriyel alanlarda ısınmak oldukça önemli bir sorundur. Bu alanlar genellikle yüksek tavanlı ve geniş hacimlidir. Bu sebeple ortamın ısıtılması çok zor olabilmektedir. Bu konuda genel olarak bazı çözümler üretilebilmektedir. Ancak endüstriyel alanlarında bir diğer zorluk yükleme ve boşaltma alanlarında ısı izolasyonudur. Isı izolasyonu olmayan bu alanların ısıtılması için özel bazı çözümlerin uygulanması gerekir.

Fabrika Isıtma Sistemleri

Bir fabrika üretim hacmi ve verimin yüksek olması, çalışma ortamının konforuna doğrudan bağlıdır. Çalışma ortamındaki konfor arttıkça, personel verimi de buna doğru orantılı olarak artacaktır. Özellikle kış aylarında soğuk bir fabrikada üretim oranları ciddi derecede düşecektir. Bu sebeple etkili bir ısıtıcı seçiminin yapılması gerekir. Fabrika ısıtma sistemleri bu tip alanlara çözüm olabilmesi bakımından oldukça etkili ve faydalıdır. Bununla birlikte nasıl bir ısıtıcı seçimi yapacağınızı bilmek oldukça önemlidir. Fabrika ısıtma sistemi hem üretim hattının hem de yükleme hattının tüm ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Ancak bu şekilde üretimin verimi ve kalitesi artacaktır.

Bir diğer nokta ise hammaddelerin hava koşullarından etkilenmesidir. Soğuk havalardan etkilenen hammaddeler, üreticiyi zor duruma sokacaktır. Hammaddelerin kalitesinin düşmesi ya da hiç kullanılamaması ciddi maddi zararları da beraberinde getirecektir. Bunu önlemenin en iyi yolu ise optimum faydalı ısıtıcı seçeneklerine yönelmektedir. Fabrika ısıtma sistemlerinde farklı bazı cihazlar kullanılabilmektedir. Hangisinin tercih edileceği tamamen ihtiyaçlara bağlıdır.

Fabrika Isıtma Sistemlerinin Özellikleri

Endüstriyel ısıtma sistemleri bazı özelliklere sahip olması gerekir. Eğer temel özelliklerden yoksunsa, ortam yeterince ısıtılabilse dahi ciddi sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle fabrikanıza bir ısıtma sistemi kurmadan önce dört farklı faktöre dikkat etmelisiniz. Bunlar; ekonomik olması, kontrol edilebilir olması, yüksek verim sağlaması ve yüksek güvenlik sağlamasıdır.

Öncelikli olarak bir fabrika ısıtma sisteminin ekonomik olması gerekir. Fabrikanızda kullanacağınız ısıtıcıların hem ilk alım maliyetlerinin hem de enerji maliyetlerinin düşük olması önemli bir kriterdir. Bu sayede hem ilk yatırım anında hem de uzun vadede faturalarda ciddi mali yüklerle karşılaşmazsınız. Bunların yanı sıra montaj ve bakım maliyetlerine de özen göstermelisiniz. Bu maliyetler de özellikle ilerleyen yıllarda ciddi sorun oluşturma kapasitesine sahiptir.

Bir diğer özellik ise kontrol edilebilir olmasıdır. Fabrikaların büyük bir bölümü 7 gün 24 saat çalışmaktadır. Bu ısıtıcıların da 7/24 çalışabilme kapasitesi olması gerektiği anlamına gelmektedir. Bu kapasiteye sahip bir cihaz seçtiğinizde aynı zamanda uzaktan kontrol edilebilmesine de dikkat etmelisiniz. Uzaktan kontrol edilemeyen sistemler verim anlamında size sıkıntılar yaşatabilir.

Bir diğer önemli özellik yüksek verim yani optimum çalışmadır. Fabrika gibi çok yüksek tavanlı, açık ve yarı açık alanların ısıtılması oldukça zordur. Bu tip bir alanın ısıtılmasında yüksek verimli ısıtıcıların tercih edilmesi gerekir. Soğuk havadan etkilenmeyen, ısı izolasyonun tam olarak bulunmadığı alanlarda ve açık alan ısıtma konusunda yüksek verim sağlayacak bir ısıtıcı seçmek son derece önemlidir.

Son olarak tercih edeceğiniz ısıtıcının yüksek güvenlikli özelliklere sahip olması gerekir. Fabrika gibi endüstriyel alanlar iş kazası ve yangın gibi risklere oldukça açıktır. Bu sebeple ısıtıcıların bu risklere karşı güvenlikli teknolojilere sahip olması gerekir. Böylesi durumlarda ısıtıcıların kendini kapatması oldukça önemli bir özelliktir.

Fabrika Isıtma Sistemlerinde Radyant Isıtıcılar

Radyant ısıtıcılar sağladıkları yüksek performans nedeniyle fabrika gibi alanlarda yaygın olarak tercih edilmektedir. Radyant ısıtıcı sistemleri yüksek performanslı olmasına karşın oldukça düşük enerji tüketimine sahiptir. Bu özelliğiyle önemli oranda enerji tasarrufu sağlar. Bu da kısa vadede faturalara yansıyacak ve bütçenize katkıda bulunacaktır. Hem yüksek performans sağlaması hem de düşük enerji maliyetleri ile radyant ısıtma sistemleri endüstriyel alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Radyant ısıtıcı sistemleri zorlu alanları ısıtabilmek amacıyla özel olarak tasarlanmış ürünlerdir. Geleneksel tip ısıtıcılar, büyük ortamları ısıtmakta oldukça zorlanmaktadır. Bu ısıtıcılar başarılı olsa dahi ciddi faturalarla karşılaşmanıza neden olurlar. Radyant ısıtıcılar ise ışınım ile ısıtma sağlarlar. Bu durum zorlu hava koşullarının yanı sıra açık alanlarda dahi ciddi etki göstermektedir. Bu koşullar, endüstriyel alanlarda radyant ısıtıcıların tercih edilmesini sağlamıştır. Radyant ısıtma sistemleri, hava tarafından absorbe edilmediği için ve ışın mesafenin yüksek olmasından kaynaklı izolasyonun tam olmadığı alanları ısıtabilme özelliğine sahiptir.

Bu ısıtıcıların bir diğer özelliği ise düşük enerji tüketimidir. Yüksek performans sağlamasına rağmen düşük enerji maliyetlerine sebep olurlar. Bu da üretim maliyetlerinin aşağı çekilmesine yardımcı olmaktadır. Bu ısıtıcılar aynı zamanda ergonomik bir yapıdadır. Bu da her alana uyum sağlamasını kolaylaştırmıştır. Farklı mimarilere kolaylıkla adapte edilebilen radyant ısıtıcılar, çalışma ortamını etkilemeyecek şekilde konumlandırılabilmektedir.

Özellikle hammaddelerin korunması amacıyla kullanılan depolarda da bu ısıtıcılar etkili bir çözümdür. Yüksek güvenlikli olmaları bu açıdan önemli avantajlar sağlar. Yüksek emniyetli gaz valf sistemi gibi özellikler sayesinde, tüm alan güvenli biçimde ısıtılmaktadır. Son olarak manuel ve otomatik olarak kontrol edilebilen radyant ısıtıcıların kontrol panelleri uzaktan kontrol seçeneğine de sahiptir.

Rezistans Market sayesinde fabrikanız için uyumlu bir radyant ısıtıcı bulabilir ve avantajlı fiyatlara bu sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz. Isıtma sistemleriyle ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu
Sepetiniz Boş