Isı Yalıtım Plakaları

...
Isı Yalıtım Plakaları
Isı Yalıtım Plakaları

Isı yalıtımı inşaatlarda her geçen daha önemli bir hale geliyor. Modern bir bina tasarımında ısı yalıtımının kusursuz bir şekilde yapılması şart. Bunu gerçekleştirebilmek için birçok farklı malzeme kullanılırken ısı yalıtım plakaları da bunlardan bir tanesi. Kullanım alanında ısı alışverişini kesen bu malzemeler kusursuz bir yalıtım imkanı sunuyor.

İnşaatlarda kullanılan ısı yalıtımlarında ilk amaç soğuk havanın yapının içerisine minimum seviyede girmesini ya da hiç girmemesini sağlamaktır. Ancak yapılan yalıtımlar sıcak yaz günlerinde de olumlu etkiler gösterir. Isı izolasyon işlemleri ile birlikte dış ortamdaki sıcaklık artışı içeriyi etkilemez. Bu etki sanayi sektöründe yüksek ısı yayan ortamlarda da kullanılmaktadır.

Isı Yalıtım Plakalarının Kullanım Alanları Neler?

Isı yalıtım plakaları birçok farklı alanda kullanıma uygun bir şekilde üretilmektedir. Yapıların ısı izolasyonuna ihtiyaç duyulan alanlarının tamamında rahatlıkla bu plakalar kullanılabilir. Plakaların kullanım alanlarına göre yapılarında bazı değişiklikler yaşanmaktadır. Satın alma aşamasında bu etmene dikkat edilmesi ve alışveriş bu şekilde yapılması şarttır.

Çatılarda Isı Yalıtım Plakası Kullanımı

Yapıların çatı kısımları yalıtıma en çok gerek duyulan alanlardır. Çatıda yalıtım işlemleri kusursuz bir şekilde gerçekleşmiyorsa yapının içerisindeki insanlar kaliteli bir yaşam sürmesi çok mümkün olmaz.

Bilindiği üzere çatı katları yazın sıcak, kışın da soğuk olan kısımlardır. Bu durum insanları çok ciddi şekilde zorlar. Ancak ısı izolasyon malzemesi olarak kullanılan plakalar ile çatı katlarındaki bu olumsuzluk ortadan kaldırılacaktır.

Çatılarda hem su hem de ısı izolasyonları kusursuz bir şekilde planlanmalı ve plana uygun bir şekilde uygulanmalıdır.

Duvarlarda Isı Yalıtım Plakası Kullanımı

Isı yalıtımı dendiğinde akla ilk olarak duvarlar gelir. Bu sebeple de ısı yalıtım plakaları için en yaygın kullanım alanlarından bir tanesi duvarlardır. Binaların dış cepheleri oluşturulurken kullanılan bu levhalar sayesinde yapının iç kısmının dış ortamdan etkilenmemesi sağlanacaktır.

Zeminlerde Isı Yalıtım Plakası Kullanımı

Isı yalıtım plakalarının kullanım alanlarından bir diğeri zeminlerdir. Yapılan en alt katında bulunan kişilerin soğuktan minimum seviyede etkilenmesi için bu plakalar kullanılabilir. Bunun yanı sıra toprak sıcaklığının fazla olduğu alanlarda da bundan olumsuz etkilenmemek adına plakaların kullanımları mevcuttur. Özellikle alt katta ısı yayan bir makine bulunuyorsa böyle durumlarda da plaka kullanılır.

Yüksek Isıya Dayanıklı Plakalar

Isı yalıtım plakaları yüksek ısıya dayanabilecek bir formda üretilmektedir. Üretim aşamasında kullanılan malzemelerin kendine has yapısı plakaların çok yüksek ısılara karşı dayanıklı kalmasını sağlar.

Fabrikalarda çalışan makinelerin yaydığı ısılar çok yüksek düzeyde olabilir. Demir ya da cam üretimi gerçekleştiren fabrikalarda çok yüksek sıcaklıklara ulaşabilen kazanlar kullanılır. Böyle ortamlarda tercih edilecek olan yüksek ısıya dayanıklı plakalar ısının farklı alanlara geçişini engeller. Ne kadar uzun süre kalırsa kalsın kendi yapısında da bir bozulma durumu söz konusu olmaz.

Isı Yalıtım Plakaları Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnsanların ısı yalıtım plakalarından beklentileri son derece açıktır. Yalıtım performansı yüksek, maliyeti düşük ve aynı zamanda da çevre dostu olan plakalar istenmektedir. Ülkemizde ısı yalıtım plakası üretimi yaparken bu etmenlerin tamamını sağlayan firma sayısı oldukça düşüktür.

Üreticiler genel olarak maliyet kısmına odaklanırlar. Yalıtımın belirli bir seviyede olmasının yeterli olacağını düşünürler. Özellikle yüksek yalıtımı yakalamak için kullanılan malzemelere dikkat etmeyen üreticiler çevre dostu malzemelerden uzaklaşırlar.

Firmamız tarafından üretilip sizlere sunulan plakalar bütün etmenleri en üst düzeyde sağlamaktadır. Çok ağır bir malzeme de olmadığından yapılara olumsuz etkisi bulunmaz. Enerji tüketiminin azaltılması gereken bu dönemlerde en doğru tercihlerin başında gelmektedir.

İletişim Formu
Sepetiniz Boş