K Tipi Termokupl

...
K Tipi Termokupl
K Tipi Termokupl

Takvimler 1821 yılını gösterirken dönemin mucitlerinden Seebeck yeni bir cihaz ile insanların karşısına çıktı. Termokupl adını verdiği bu cihaz çok geniş bir aralıkta sıcaklık ölçmeye yarıyordu. İlk üretildiği dönemden sonra bazı değişimler yaşamış olsa da termokupl hala insanların sıcaklık ölçümü için kullandığı cihazlardan bir tanesi.

Yıllar geçtikte bu cihazlar üzerinde yapılan çalışmalar yeni türlerin oluşmasına sebep olmuştur. Ancak bu türlerin tamamı aynı şekilde çalışan ve aynı görevi gören ürünlerdir. Aralarında bazı temel farklar bulunur ve bu farklar kullanım alanlarını değiştirmektedir.

K tipi termokupl en genel termokupl türü olarak nitelendirilebilir. Termokupl modelleri arasında yer en çok tercih edilen türdür. Ölçüm yapabildiği aralık ve hata payı insanlar için son derece uygun görülmektedir.

K Tipi Termokupl Nasıl Çalışır?

Termokupl olarak isimlendirilen cihazlar iki farklı iletken telin uç kısımlarından kaynatılması ile elde edilmektedir. Kaynatılan nokta sıcak nokta olarak isimlendirilirken ayrık kalan iki uç soğuk nokta ya da referans noktası olarak isimlendirilmektedir.

Termokupl üzerindeki bu iki nokta arasında ortaya çıkan sıcaklık farkı ile orantılı olarak oluşan ve Seebeck voltajı ya da termoelektrik voltaj olarak isimlendirilen mV seviyelerindeki bir gerilimin varlığı termokupl isimli cihazların sıcaklık ölçüm işlemlerinde rahatlıkla kullanılmasını sağlamaktadır.

Termokupl üzerinde yer alan sıcak nokta ve soğuk nokta arasında bir sıcaklık farkı oluşur. Cihazda oluşan gerilim sıcaklığın termokupl üzerindeki dağılımından bağımsız olacak şekilde sıcaklık farkı ile orantılıdır. Bu sebeple de sıcak nokta ile soğuk nokta arasındaki sıcaklık farkı oluşan gerilime göre ölçülebilir. Soğuk noktanın sıcaklığı sıfıra sabitlenirse ortamın sıcaklığı ölçülmüş olur.

Termokupl probe kullanımında soğuk noktanın sahip olduğu sıcaklık son derece önemlidir. Sıcak nokta olarak tanımlanan kısmın sıcaklığı sabit kalmak şartı ile soğuk nokta ısıtılırsa okunacak olan sıcaklık değeri değişecektir. Bu sebeple de sunulan tabloda okunan mV değerinin hangi sıcaklığa denk geldiğini belirten sayılar her zaman soğuk noktanın 0 °C olduğunu varsayarak belirtilir.

K Tipi Termokupl Kullanımın Avantajları Nelerdir?

-200 °C ile +2500 °C arasındaki sıcaklıkları ölçmek için endüstri alanında sıklıkla kullanılan termokupl modelleri belli başlı avantajlar sunar. İnsanların farklı türler arasından K tipi termokupl seçmesi de genellikle sunduğu avantajlardan dolayıdır.

Termokupl son derece düşük maliyetli olan sıcaklık ölçer cihazlardan bir tanesidir. Bu kadar yüksek sıcaklıkları ölçebilen diğer profesyonel ürünler her zaman yüksek fiyatlarla satışa sunulur. Termokupl çok geniş bir sıcaklık aralığında işlem yapabilir. K tipi ise biraz daha dar bir aralıkta olsa da yeterli bir aralık sunar. 0 °C ile 1300 °C arasındaki sıcaklıklar K tipi termokupl ile ölçülebilmektedir.

Termokupl kullanımlarında hata payı oldukça düşüktür. Ortalama 1-2 °C hata payı ile doğru sonuçlar yakalanır. Bu seviyede farklın değerli olmadığı üretim noktalarında termokupl en doğru ürünlerden bir tanesi olacaktır.

K Tipi Termokupl Nereden Alınır?

Termokupl olarak isimlendirilen bu ürünler her zaman düşük maliyetleri ile insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Ancak düşük maliyetleri olarak üretilebilmesi kalitesiz malzemelerin de araya karışmasına sebep olur. Hali hazırda kaliteli ürünler de uygun fiyatlı olduğundan doğru ürünü seçmek zor olacaktır.

Hem kaliteli hem de uygun fiyatlı K tipi termokupl almak isterseniz güvenilir adreslere yönelmeniz gerekecektir. Rezistans Market sitesi rezistans ve termokupl gibi cihazlarda Türkiye’nin 1 numaralı adresidir. Satın alacağınız ürünlerin tamamı garantili olarak satışa sunulan ve uzun yıllar sorunsuz bir biçimde kullanılabilen ürünlerdir.

İletişim Formu
Sepetiniz Boş