Mika Nedir? Mika Nerelerde Kullanılır?

...
Mika Nedir? Mika Nerelerde Kullanılır?
Mika Nedir? Mika Nerelerde Kullanılır?

Doğada çok geniş bir yelpazede bulunan mika minerallerinin, tüm endüstriyel hammaddelerle kıyaslandığında pazarı ve endüstrisi çok daha fazladır. Levha mika ve toz mika şeklinde çeşitlendirme ile beraber, bu ürünler endüstri kollarında çok fazla tercih edilir. Ayrıca birden fazla endüstri ortamında geniş bir kullanım alanı vardır.

Özellikle toz mika, endüstri alanında çok fazla kullanılan fonksiyonel bir mika çeşididir. Mikayı bu kadar önemli kılan, yoğun şekilde kullanılmasına neden olan sebeplerin araştırılmasında her zaman için fayda vardır. Bununla beraber muskovit taneleri tüm endüstriyel hammaddelerle kimyasal, fiziksel ve mekanik şekilde çok fazla kullanılır.

Mika çok uygun fiyatlı olmakla beraber, aynı anda esnek ve elastik bir yapıya sahiptir. Sert yapısı ısı ve elektrik özelliklerine sahip bir tür olarak da karşınıza çıkar. Ayrıca bükülme ve yüksek gerilme dayanıklılığına da sahiptir. Bununla beraber ultraviyole ışığı geçirme özelliğine sahip olması, güneş ışınlarından gelen ısı, nem ve atmosfer gazlarının zarar etkilerinin azalması sayesinde son derece güçlüdür.

Elektrik, su, yağ çözücüler, asit gibi birçok kimyasal maddeye karşı dayanıklı olması ve doğada yer alan ucuz mika grubu mineralleri olması sayesinde çok fazla tercih edilir. Mikalar tüm bunlarla beraber kompleks bileşimlerine sahiptir ve birbirinden farklı fiziksel ve kimyasal özellikleri olan levha haline gelmiştir.

Bu türler metamorfik kayaçlarda çok fazla yer alsa bile mika grubu mineraller, her şekilde endüstriyel alanda geniş kullanım alanına sahiptir.

Mikanın Kullanım Alanları Nelerdir

Her biri farklı alanlara kullanım için uygun olan mika maddesi, genel itibariyle elektrik yalıtım sürecinde pek çok alanda geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Esnek ve elastik olması, ısıya dayanıklı olması sıcaklık artışının yükseldiği zamanlarda bu özelliği öne çıkmaktadır. Mika, ısı yalıtımı ve buna benzer süreçlerde aktif rol oynayan işlevsel bir maddedir.

Sektörel bazda bakılması gerekirse mika elektronik ve elektrik sektörlerinde, boya sanayi benzeri alanlarda, endüstriyel alanlarda, kauçuk veya plastik alanlarda yalıtkan sanayi şeklinde çok sık bir şekilde tercih edilir. Yüksek sıcaklık derecesine sahip olan pek ortamda ısıya fazla bir şekilde dayanıklılık göstermesi, pek çok kullanım alanının doğmasına sebebiyet vermektedir.

Fırın, elektrikli ızgara gibi ısının haddinden fazla yükseldiği alanlarda genellikle mika kullanılır. Özellikle petrol sondajı yapıldığı sırada, oluşan her türlü çatlağı kapatmak üzere direk olarak mika tercih edilmektedir. Otomotiv sektöründe ise mika kullanımı motor seslerini aza indirgemek amaçlı farklı katkı maddeleriyle birlikte kullanılır.

Toz mika çeşitleri de özellikle boya sanayide pek çok farklı alanda aktif şekilde kullanılmaktadır. Bu alanda aynı zamanda emülsiyon boya türleri, sentetik boyalarla birlikte hareket ederek korosyonu önlemek amacıyla tercih edilmektedir. Bu sayede boyanın suya veya bozulmaya karşı dayanıklılığı bu anlamda sağlanmaktadır.

Çatı kaplaması gibi yüzey alanlarında mika çeşitlerinin kullanımı son derece aktiftir. Ayrıca günümüzde mikalardan tasarlanan farklı mika kâğıtları da bulunur. Bu kâğıtlar, basınçla birlikte pul ve levha haline getirilip preslenerek yapıştırıcı olarak kullanılır. Bu anlamda mika oldukça işe yarar.

Mika grubu, cerrahi eldivenlerin üretiminde de kullanılır. Oto lastik ve bunun gibi sağlam dayanıklılık gerektiren alanlarda da mikaya sıklıkla rastlamak mümkündür. Kauçuk endüstrisinde de mikalara çok fazla yer verilir. Genellikle bu alanda yağlandırıcı olarak aktif rol oynayan mikalar, ürünlerin yüzey kısmında tabaka oluşmasını sağlarken yapışmayı önler.

Parıltılı ve oldukça ışıltılı bir görünüm sağlıyor olması, bununla birlikte birleştirici katkı maddeleriyle avantaj sağlaması, mikanın öne çıkan bir takım özellikleri arasında yer alır. Aynı zamanda anti friksiyon tozu olarak da mikaları kullanma imkânı vardır.

Mika Çeşitleri Ser Rezistans Farkıyla

Ser Rezistans, uzun yıllardan beri kaliteli ürün seçenekleriyle ihtiyacınıza akılcı çözümler getiren profesyonel bir firmadır. Kolay alışveriş ve kaliteli hizmet anlayışıyla hareket eden firmamızın çalışma prensibi, ilk olarak müşteri memnuniyetidir.

İhtiyacınız olan tüm rezistans ve mika seçenekleri için Ser Rezistansa uğramadan karar vermeyin. Geniş ürün yelpazesine sahip Ser Rezistans web sitesine hemen göz gezdirin, uzun yıllar nitelikli ürün kullanmanın sunduğu eşsiz gönül rahatlığını deneyimleyin. Ser Rezistans, farkı sıcaklığından gelir, kalitesi ise asla tesadüf değildir.

İletişim Formu
Sepetiniz Boş