Otoklav Ne İşe Yarar?

...
Otoklav Ne İşe Yarar?
Otoklav Ne İşe Yarar?

Otoklav, ısıya dayanımı fazla olan ve kazan gibi yüksek bir kapaktan ortaya çıkan, sterilizasyon işleminde kullanılan fonksiyonel bir cihazdır. Bu sterilizasyon işlemi, yüksek sıcaklık ve basınç altında, basınçlı buhar yoluyla yapılmaktadır. Otoklav cihazları, 1681 yılında Denis Papin tarafından tasarlanmış ve çeşitli maddelerin atmosfer basınç altında sterile olmasını sağlamak için kullanılmaya başlanmıştır.

Kelime anlamı ‘’kendinden kilitli cihaz’’ anlamına gelen otoklavın, iç kısmında yer alan bir ızgara bulunmaktadır. Esas olarak buharla sterilize eden bu cihazın içinde yer alan ızgaraya, mikroplardan arındırmak isteyen maddeler(gerekirse paketli şekilde) yerleştirilir. Bu sırada ızgaranın altına da buharlaşması için su koyulmaktadır. Otoklavın kapak bölümünde bir adet termometre ve manometre yer alır. Otoklav kazanının içinde yer alan su, elektrik ocağı-petrol-havagazı yoluyla ısıtılarak aktif şekilde buhar basıncı sağlanır.

Otoklavın çalışma prensibi, maksimum seviyede buhara doymuş bir ortamda 100 derecenin üstünde ısı seviyesi kullanarak sterilizasyon sağlamaktır. Bu derecede bir ısıda deforme olmayacak aletler ve maddeler kazanın içinde yer alan ızgaranın üstüne koyulur ve vidalı tüplerin kapakları sıkıca kapatılır.  Kazanın içinde ki su kaynama noktasına geldiğinde, ilk çıkan buhar otoklav musluğundan dışarı atılır. Hava boşaltma musluğu sayesinde, kazanın içinde ki fazla hava boşaltılmış olur. Bu işlemin diğer bir adı vakumlamadır.

Otoklav sterilizasyonu sağlarken, su buharının içerde ki buharı vakumlamasında ki amaç ise içerde hava olan suyun, sıcaklığı kazan içinde eşit dağıtamamasıdır. Kazanda ki hava bitip saf buhar çıkmaya başladığın an, muslukta kapatılır. Kazan içindeki buhar basınç derecesi de gittikçe yükselir. Buhar, kazanın içinin çok yüksek derece sıcaklığa çıkmasını sağlar. 100 derecenin üstünde sıcaklık elde edildiğinde, bütün mikropların ve bakterilerin ölmesine izin verilir. Otoklav yoluyla sterilizasyon çalışması bu şekilde tamamlanmış olur.

Otoklav Cihazları Nerelerde Kullanılır?

Otoklavlar, yüksek basınç kullanılarak farklı madde ve cisimlerin sterilize edilmesini sağlayan ve genellikle de laboratuvar ortamlarında aktif şekilde kullanılan bir cihazdır.

Sterilizasyon ise bir maddenin içinde ya da üzerinde bulunan tüm mikroorganizmaların, bakterilerin yok edilmesi işlemidir. Sterilizasyon işleminin orta, ileri ya da hafif gibi sıralanma şekilleri yoktur. Bir cisim ya da madde, ya sterilize edilmiştir ya da edilmemiştir. 

Otoklav cihazları genellikle sağlık sektöründe medikal ürünlerin sterilize edilmesinde, gıda ve ilaç sektöründe, kimya, kozmetik gibi alanlarda kullanılmaktadır. Ayrıca özel geliştirilen uygulamalar sayesinde, ambalaj ve cam endüstrisi sektöründe de kullanılmaktadır.

Kimya çalışmalarında, çeşitli maddelerin yüksek basınç altında nasıl tepki vereceklerini incelemek amacıyla otoklav cihazları kullanılır. Otoklavların bir diğer işlevi de eritme, birleştirme ve buharlaştırma işleminde aktif rol oynamasıdır.

Otoklavlar her kullanım alanına ve maddeye göre değişkenlik göstererek, farklı modellerde üretilmiştir. Bu modellerden bazıları; Çift kapılı otoklavlar, kayar kapaklı önden yükleme otoklavlar, dik tip otoklavlar, masa tipi otoklavlar, Önden yüklemeli otoklav ve kompakt otoklavlardır.Her biri farklı alan ve işleve göre tasarlanan otoklav çeşitleri, hayatı kolaylaştırıcı özelliktedir.

Otoklav üretiminde maksimum kaliteli malzeme kullanarak üretim sağlayan Rezistans Market, endüstriyel alanda ürün tercihi yaparken sizler için ekonomik ve pratik çözümler sunuyor. Müşteri memnuniyetini önemseyen ve uzun vadede uzun ömürlü otoklav satışında uzman ekibiyle çalışmaya devam eden firmamızdan her anlamda destek alabilirsiniz.

Rezistans Market, satışa sunduğu tüm ürünleri nitelikli materyaller kullanarak üretiyor ve garanti kapsamında satışa sunuyor. Ayrıca sadece otoklav değil, her ihtiyaca ve isteğe karşılık verebilecek kapsamlı ürün skalası ile Türkiye’de rezistans konusunda öncü firma olmaya devam ediyor.

Sterilizasyon konusunda profesyonel çalışma prensibine sahip olan otoklavlar hakkında detaylı bilgi ve ekibimizden destek almak için, web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Her kullanım alanı için farklı modellerde tasarlanabilen otoklav siparişini tek tıkla verebilir, firma garantisi ile uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.

İletişim Formu
Sepetiniz Boş