Pirometre Nedir?

...
Pirometre Nedir?
Pirometre Nedir?

Pirometrenin kelime anlamı; yüzeyin sıcaklığını ölçmeye yarayan bir termometre çeşididir. Birden fazla formda üretimi sağlanan pirometrelerin en dikkat çeken modelleri ışınım esaslı, ısıl çiftli, platin dirençli olanlarıdır.

Isıl çift ve platin direnç özelliğine sahip pirometrelerin ve platin direnç özelliklerine uygun tasarlanmış termometrelerin, sıcaklığını ölçmesi istenen cisme temas etme zorunluluğu bulunur. Işınım esaslı ve optik formda bulunan pirometreler uzaktan da kullanılabilme özelliği taşır. Optik pirometreler sıcaklığı, ölçülmesi hedeflenen yüzeyin parlaklık oluşumunu, içinde yer alan ısısı belirlenmiş diğer bir akkor parlaklık düzeyi ile kıyaslar ve ölçme işlemini tamamlar.

Pirometre yüksek sıcaklık ölçümünde kullanılan, özellikle de endüstriyel alanda gerçekleştirilen ısı ölçümlerinde daha sık kullanılan termometre cihazıdır. Özellikle sanayi ortamlarında demir eritme işleminde aktif olarak sahada yer alan pirometreler, laboratuvar ortamında da aktif şekilde kullanılmaktadır.

Çoğunluk olarak sanayi sektöründe, yüzeyin ve herhangi bir cismin sıcaklığını ölçmek amacıyla kullanımı yaygın olan pirometre, olan ısı derecesi yüksek olan her bölgede kullanılabilen işlevsel bir termometre çeşididir. Pirometre satın aldığınız andan itibaren, dokunulması mümkün olmayan yüzeyleri ve cisimlerin sıcaklıklarını kolaylıkla ölçebilirsiniz. Ürün seçimi yaparken, cihazın kaliteli olması uzun yıllar boyu sorunsuz şekilde kullanmanıza olanak sağlar. Kullanacağınız ürünün sağlam olması, başarılı pirometre kullanmanın avantajını uzun yıllar yaşatır. Nitelikli cihaz seçimi ve güvenilir alışveriş deneyimi yaşamak için, Ser Rezistans firmasından faydalanabilirsiniz.

Yüksek sıcaklık ölçen pirometreler hakkında çok fazla araştırma yapmış olsanız da ihtiyacınıza uygun pirometre seçimi ve doğru bilgi için firmamızdan yönlendirmeler alabilir ve pirometre konusunda destek alabilirsiniz. Uzun senelere dayanan bilgi birikimi ve kullanım alanına hangi pirometre türünü tercih etmeniz gerektiği noktasında, Ser Rezistans sizler için her zaman doğru bir yol gösterici olacaktır.

Pirometre Nasıl Çalışır?

Pirometrenin çalışma standardı, yapısı gereği basit bir cihaz olarak algılansa da aslında görevi yüksek sıcaklık yüzeylerinin ölçümü yapmak olduğundan, güvenli ölçüm yapabilmek için fazlasıyla önemli bir yere sahiptir. Bu cihazın çalışma prensibi ise, cihazın üstüne konumlandırılmış olan mercekler termo elemanın üzerine düşürülür ve bu durumda sıcaklık değeri yükseltmektedir. Yüzeyin ve cismin sıcaklığı ise, pirometrenin üzerinde yer alan ölçüm değerleri kısmına bakarak anlaşılır. Sonrasında elektrik sinyaller aracılığı ile dönüştürme bölümüne geçilir.

Pirometrelerin sıcaklık derecesi ölçme işlemini termometreler sayesinde sağlıklı şekilde gerçekleştirebilir.

Bu ölçüm sırasında, ısının oluşma şekli ve değeri önemli bir faktördür. Çok yüksek derece sıcaklık ölçümlerinde, termometrelerin yapısı kendi başına ölçüm işlemi için yeterli gelmez. Bu sebeple iş sağlığı açısından güvenli şekilde ölçüm yapılabilmesi adına, yeni ürün ve cihazlar üretilmeye başlanmıştır. Nitelik olarak üst düzey malzemeler kullanılarak tasarlanan bu ürünlerin başında ise, pirometreler gelmektedir. Herhangi bir durumda, özelliklede sanayi alanlarında yüksek dereceli ısı ölçümleri gerektiğinde, pirometreler devreye girmektedir.

Türkiye’de endüstriyel ürün niteliğinde, öncü firma olan Ser Rezistans, geniş ürün yelpazesi ile birbirinden farklı ürün seçeneğini sizlerin kullanımına sunuyor. Yüksek yüzey ölçümünde sıklıkla kullanılan pirometreler de, her ihtiyaca karşılık verebilmek için ürün listemizde yer alıyor.

Rezistans ürün tasarımında da maksimum ürün kalitesi kullanan Ser Rezistans, ısı kontrol ve ısı sistemleri ile alakalı olarak birden fazla cihazın imalatına yol gösterici olmuştur. Ayrıca dayanıklı ve uzun ömürlü malzemeden ortaya çıkarılan cihazları ve pirometreleri sizler için üretmeye devam ediyoruz.

Hayatın her alanında ihtiyaç duyduğunuz ürün ya da ürün çeşitlerini doğru belirleyerek, web sitemizden tek tıkla kolaylıkla satın alabilirsiniz. Bununla birlikte işinde uzman ve deneyimli müşteri temsilcilerimizle iletişim kurarak, doğru seçim yapmanız için yol gösterici olmalarını sağlayabilirsiniz. Satın alma aşamasında, toptan ürün alımı hakkında yine ürün temsilcimize danışarak teklif almanız mümkün.

İletişim Formu
Sepetiniz Boş